Zaczerwienienie (rumień) w pachwinach

 

Utrzymujący się przez kilka tygodni rumień w pachwinach najczęściej pojawia się w przebiegu następujących chorób infekcyjnych:

- Łupieżu rumieniowego

- Grzybicy pachwin

- Wyprzenia drożdżakowego

 

Stany te różnią się między sobą etiologią, morfologią wykwitów i sposobem leczenia. Mają natomiast jedna cechę wspólną - wymagają wizyty u lekarza specjalisty i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Rumienie w pachwinach powstają również w chorobach alergicznych takich jak atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, niealergicznych chorobach takich jak łuszczyca, łagodna przewlekła pęcherzyca Haileya, oraz wielu innych stanach patologicznych.

Ze względu na częstość występowania i infekcyjny charakter zmian w niniejszym opracowaniu skupimy się na przybliżeniu pierwszej grupy chorób - wywoływanych przez drobnoustroje.

 

Łupież rumeniowy

/ Erythrasma /

Jest to choroba spowodowana zakażeniem bakterią Corynebacterium minutissimum. W jej przebiegu w pachwinach powstają dobrze odgraniczone od zdrowej skóry żółto-brunatne plamy o złuszczającej się powierzchni.

Zamiany są niebolesne i nie swędzące.

Poza pachwinami, wykwity mogą pojawić się w dołkach pachowych i szczelinach między palcami stóp.

W celu ustalenia rozpoznania należy ocenić materiał pobrany ze zmiany pod mikroskopem, lub założyć hodowlę.

Pomocną metodą diagnostyczną jest ocena wykwitów w świetle lampy Wooda, w którym plamy wywołane przez Corynebacterium minutissimum wykazują pomarańczowo-czerwoną fluorescencję.

 

Grzybica pachwin

/ Tinea inguinalis /

Grzybica pachwin jest wywoływana przez grzyba Epidermophyton floccosum. W jej przebiegu powstają dobrze odgraniczone od zdrowej skóry, nieco wyniosłe, czerwonawe, swędzące plamy o nieregularnym kształcie. Na obwodzie plam występują grudki i pęcherzyki.

Zakażenie następuje albo przez przeniesienie grzyba z innego współistniejącego ogniska jego występowania np. ze stóp, albo przez zakażenie się droga bezpośredniego, lub pośredniego (bielizna, ręczniki) kontaktu z osobą zakażoną.

W celu ustalenia rozpoznania należy ocenić materiał pobrany ze zmiany pod mikroskopem, lub założyć hodowlę.

 

Wyprzenia drożdżakowe

/ Intertrigo candidamycetica /

Wyprzenia drożdżakowe są wywoływane przez drożdżaki, które są florą saprofityczną skóry i w warunkach prawidłowej odporności organizmu nie wywołują choroby.

Zmiany wyprzeniowe rozwijają się w miejscach przylegania do siebie fałdów skóry.

 

Lokalizacja w głębi fałdów sprzyja rozwojowi drobnoustroju ze względu na:

- istnienie w fałdach sprzyjających warunków (podwyższona temperatura i wilgotność);

- częste obtarcia i drażnienie (np. pachwin osób otyłych w czasie chodu) naruszające ciągłość bariery naskórkowej.

 

W przebiegu choroby powstają ogniska rumieniowe w obrębie których dochodzi do nadmiernego złuszczania, oraz przesiąkania płynu surowiczego.

Na skutek pękania skóry powstają swędzące nadżerki.

Zmiany są najbardziej nasilone w głębi fałdów, co różni je od zmian powstających w grzybicy pachwin, w których wykwity grudkowe i pęcherzykowe  umiejscawiają się na obwodzie.

Wyprzenia drożdżakowe najczęściej lokalizują się w pachwinach, w fałdach pod biustem u otyłych kobiet, w szczelinie międzypośladkowej, w szparach międzypalcowych.

Wyprzenia drożdżakowe często rozwijają się u osób chorych na cukrzycę - czasami są pierwszymi objawami mogącymi ją sugerować.

W celu ustalenia rozpoznania należy ocenić materiał pobrany ze zmiany pod mikroskopem, ewentualnie zrobić posiew.

 

tabela podsumowująca

  Łupież rumieniowy Grzybica pachwin Wyprzenia drożdżakowe
czynnik etiologiczny Corynebacterium minutissimum Epidermohyton floccosum Candida albicans
zabarwienie żółto - brunatne czerwonawe (taki jak dna nadżerki)
obecność świądu brak obecny obecny
najczęstsza pozapachwinowa lokalizacja pachy, przestrzenie międzypalcowe stóp stopy szpary międzypalcowe rąk i stóp. fałdy skórne np. międzypośladkowe
zakaźność niewielka znaczna (bezpośredni kontakt, bielizna, ręczniki) (każdy człowiek ma na skórze drożdżaki więc trudno mówić o zakaźności)
       
       

 


Słowa kluczowe

rumień pachwin, plamy w pachwinach, zaczerwienienie pachwin, rumień w pachwinach, łupież rumieniowy, grzybica pachwin, wyprzenia drożdżakowe, Corynebacterium minutissimum, intertrigo candidamycetica, tinea inguinalis, erythrasma.



 
 

Copyright © 2005, www.dermatologia.waw.pl